
Dansk oppfinner besøker Osebergskipet
Danske Herbert Rouenville, som senere fikk patentert denne gyngemaskinen, besøkte altså Osebergskipet en februardag i 1917, mens skipet fremdeles stod utstilt i et skur utenfor universitetet. Besøket skulle vise seg å bli en opplevelse han neppe glemte med det første. Han fikk nemlig så hatten passet av den unge bestyreren ved Oldsaksamlingen; selveste Anton W. Brøgger.
En flis blir tatt
Hendelsen kan vi lese om i et brev som Rouenville skrev sent samme kveld fra Hotel Westminster, bygningen som senere fikk navnet Studenten. Saken var at da han ved nærmere beskuelse av skipet, fylt av «glødende Begeistring og Kærlighed til Vikingetiden», hadde snappet med seg en «lille flis» som hang løst fra en av plankene.

Det angres bittert
Dette ble oppdaget og falt tydeligvis ikke i god jord hos museumsbestyrer Brøgger. Historien forteller ikke hva som faktisk ble sagt til Rouenville der ved kanten av skipet, men i tillegg til å hamle opp med oppfinneren hadde en stakkars vaktmann blitt avskjediget på stedet. Brøgger hadde med andre ord ikke spart på kruttet, og Herbert avslutter med å bedyre at han nå var blitt kurert for enhver lyst til å samle på «relikvier» i all fremtid.
Det kan alltids diktes et kvad
Herbert Rouenville må ha snakket sant da han skrev at han virkelig elsket vikingtiden, for samme kveld forfattet han et kvad på hele 22 vers som han sendte til Brøgger sammen med flisen han returnerte. For alle som setter pris på en god kvad deler vi samtlige av Herberts vers. Kanskje noe for neste styremøte?