One World, One Voice: Kvinners rettigheter i global solidaritet

Global solidaritet spiller en viktig rolle i å styrke kvinners stemme og fremme rettigheter på tvers av landegrenser. På dette seminaret utforsker vi hvordan okkupasjon og krig påvirker kvinners og jenters rettigheter i Den demokratiske republikken Kongo, og hvordan kvinner responderer for å fremme rettferdighet.

Verdens kart med forstørrelsesglass over Kongo. Til venstre portrettbilder av to kvinner.

Hør innlegg fra Salome Ntububa og Honoratte B.N.N. Muhanzi på seminaret. 

Vi bringer sammen engasjerte deltakere og eksperter på feltet for innsikt og handling som forbedrer kvinners liv og fremmer likestilling. 

Vi er spesielt stolte av å ønske Salome Ntububa velkommen. Hun er kongolesisk, dekolonial feministaktivist og forsker basert i Goma, en by i Nord-Kivu i DR Kongo, på grensen til Rwanda. Hennes forskning setter søkelys på forebygging av kjønnsbasert vold og konflikter i DR Kongo. 

Ntububa har jobbet med Christian Aid innen humanitær sektor i over et tiår og støtter nødhjelps-koordinering og programmer i Afrika, Asia, Midtøsten, Latin-Amerika og Karibia. Hun har ingeniørgrad i landbruk, en mastergrad i "Bærekraftig fred i samtiden" fra University for Peace i Costa Rica, og hun er doktorgradsstudent ved samme universitet. 

Program

  • 12:45-13:00: Registrering og velkomst 
  • 13:00- 13:30: Kvinners rettigheter i global solidaritet og den globale solidaritetens rolle i å styrke kvinners stemmer
  • Diktlesing: «Vi-Står-Sammen» ved Honoratte B.N.N. Muhanzi, daglig leder i BIBI AMKA
  • 13:30- 14:20: Presentasjon av film om voldsforebyggende spørsmål i Kivu og spørsmål ved Salome Ntububa
  • 14:20- 14:30: Pause
  • 14:30-14:45: Kort om BIBI AMKA
  • 14:45-15:15: Paneldebatt: krig og okkupasjonens innvirkning på kvinners rettigheter og levekår i Kongo. Kvinner som agenter for bedring og overgangsrettferdighet (veien videre)
  • 15:15-15:30: Spørsmål og innspill fra salen
  • 15:30: Avslutning og takk for deltakelsen

Vi ser frem til å starte en fruktbar og meningsfull diskusjon, og håper at seminaret kan inspirere til handling og skape en positiv innvirkning i kampen for kvinners rettigheter.
Arrangementet er gratis og krever ingen påmelding.Logo

Seminaret arrangeres i samarbeid med BIBI AMKA, Woman Wake Up, som jobber for at kvinner, barn og unge med innvandrerbakgrunn skal oppleve meningsfulle liv i Norge og andre deler av verden. Dette seminaret markerer starten på feiringen av Bibi Amkas 20-årsjubileum.

Publisert 11. apr. 2024 11:48 - Sist endra 11. apr. 2024 11:53