Møbler og kirkeinventar

Kirkebenker, stoler, kister, skap og dører inngår i Kulturhistorisk museums samling av middelalderkunst. Mange av møblene har opprinnelig stått i kirker og er derfor godt bevart, men det finnes også eksempler på møbler og inventar fra ikke-kirkelige kontekster i våre samlinger.

Møblene er utskåret i tre og er ofte rikt ornamenterte med alt fra dyr og fantasidyr til planteornamentikk. Ornamentikken kobler vår tids virkelighet med en annen verden, og lar dyr og masker spille frem en annen virkelighet. Noen ganger er motivene frie, slik som på stolen fra Tyldal C9906, andre ganger er motivene del av en større narrativ, slik som på stolen fra Blaker C1629.

Lysekroner var viktige lyskilder i middelalderens kirkerom i tillegg til å symbolsk vise til det himmelske Jerusalem. Lyssymbolikken knyttet til det evige lys er tilbakevendende for eksempel i middelalderens prekenlitteratur, slik som i en preken i Gammelnorsk homiliebok:

Sammen med Kristus og Hans helgener er det verken sult eller tørst, skrik eller jammer, tårer eller gråt, sorg eller smerte. Der er det lys uten mørke, liv uten død, ungdom uten alderdom, helse uten sykdom.

Utendørs kunne tidligere stavnpryd på vikingskip være i bruk som vindfløy på kirkenes spir. De forgylte kobberplatene med sirlige inngraveringer bidro til et lysspill for kirkens uterom.

Skap og kister kunne brukes til oppbevaring av liturgisk utstyr i kirken, samtidig som de selv ofte var flott utført håndverk med ornamentikk og smijernsdetaljer. Møblene gir god innsikt i hvordan møbelkunsten utviklet seg i Norge.

Publisert 13. juni 2025 09:48 - Sist endra 22. nov. 2025 15:33